De slimste mens-bel van Maarten van Rossem krijgt plek in collectie Beeld & Geluid

Maarten van Rossem en zijn bel.png
  • png

Foto: Stijn Ghijsen / KRO-NCRV

De iconische bel van Maarten van Rossem uit het populaire KRO-NCRV-programma De slimste mens is voortaan onderdeel van de collectie van Beeld & Geluid. Het quizprogramma gaat vanaf 1 september verder met het nieuwe duo Herman van der Zandt en Paulien Cornelisse, ter vervanging van presentator Philip Freriks en jurylid Maarten van Rossem. Daarmee komt er ook een einde aan het tijdperk van de zogeheten jurybel, die een blijvende plek krijgt in het media-archief.

 

"De jurybel is een prachtig voorbeeld van hoe een ogenschijnlijk klein voorwerp symbool kan staan voor een televisietraditie", vertelt conservator Wytze Koppelman. "Het is niet zomaar een voorwerp, maar een tastbare herinnering aan de unieke rol die Van Rossem jarenlang vervulde binnen De slimste mens. Een object als de bel van Maarten van Rossem nemen we dan ook graag op in onze collectie als een herkenbaar item uit onze televisiehistorie."

 

In de allereerste uitzending, op maandag 23 juli 2012, introduceerde presentator Philips Freriks de bel als volgt: "Mocht je iets willen inbrengen of toevoegen, dan sla je op het belletje en is het woord aan jou, Maarten." Freriks doopte Van Rossem daarbij tot 'de bellboy van dit programma'. Hoewel Van Rossem het belletje in de loop der jaren steeds minder vaak gebruikte, bleef het voorwerp een herkenbaar onderdeel van het programma. De bel was te zien in alle 794 afleveringen van De slimste mens.

 

Toen begin juni bekend werd dat het stoppen van Freriks en Van Rossem ook het einde betekende van de jurybel, liet Beeld & Geluid-directeur Eppo van Nispen tot Sevenaer weten dat hij de bel graag aan de collectie wilde toevoegen. "Maartens belletje heeft afgelopen jaren zo'n beetje in elke huiskamer geklonken. Natuurlijk willen we dat dolgraag hebben",vertelde hij aan het AD.

 

Voor het publiek zichtbaar

De bel is inmiddels overgebracht naar het depot van Beeld & Geluid, waar het object een ereplaats krijgt. Wie tijdens een bezoek aan het Mediamuseum een depotrondleiding boekt, kan de bel met eigen ogen bekijken.

De bel van Maarten van Rossem
  • JPG
De bel van Maarten van Rossem

Foto: Dennis de Bruin / Beeld & Geluid

Contactgegevens

Gerelateerde thema's

Ontvang het laatste Beeld & Geluid nieuws via RSS.

Of abonneer handmatig met de Atom URL